
|
 |
STUDIA ZAOCZNE |
Program studiów zaocznych jest zbliżony do programu studiów dziennych. Nie ma różnic między tymi studiami w liczbie godzin podstawowych przedmiotów historycznych oraz w sposobie nauczania. Studenci, podejmujący studia drugiego stopnia (magisterskie) mają możliwość wybrania specjalizacji nauczycielskiej, edytorskiej lub archiwalnej.
Studia zaoczne odbywają się w trybie sobotnio – niedzielnym co dwa tygodnie od godz. 8.00 do godz. 20.00; w semestrze jest 7 – 8 takich weekendowych spotkań. Zajęcia rozpoczynają się w ostatnią sobotę września i kończą w pierwszej połowie czerwca.
Studenci II roku studiów zaocznych odbywają tzw. objazd naukowy. Polega on na zwiedzaniu i omawianiu zabytków w wybranym regionie Polski.
Są to studia wymagające dużej samodyscypliny – przede wszystkim ze względu na konieczność łączenia studiów z pracą zawodową.
Studenci zaoczni mogą uczestniczyć w odbywających się w ciągu całego tygodnia wykładach na studiach stacjonarnych. Poza seminariami licencjackimi i magisterskimi przeznaczonymi specjalnie dla studentów zaocznych i odbywającymi się w soboty i niedziele, mogą oni uczestniczyć w seminariach na studiach stacjonarnych – dziennych i przygotowywać na jednym z nich pracę licencjacką lub (na studiach II stopnia) magisterską.
Studia są płatne.
Studenci, którzy na I lub II roku studiów licencjackich uzyskają średnią ocen co najmniej 4,5 przenoszeni są na bezpłatne studia dzienne.
Od 2004 roku studenci zaoczni mogą również korzystać z pomocy materialnej. Studenci o niskim dochodzie na osobę w rodzinie mogą otrzymać stypendium socjalne. Przyznawane jest ono na 10 miesięcy. Student, który z przyczyn losowych znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej może otrzymać zapomogę. Najlepsi studenci otrzymują stypendia za wyniki w nauce ("stypendia naukowe") na podstawie średniej ocen uzyskanych w ostatnim roku akademickim.
Sylabusy zajęć studiów zaocznych w Instytutcie Historycznym UW (rok akademicki 2006/2007) |
|
|
|